© Ulet Ifansasti/Getty

Futbol, 11 kişinin karşılıklı oynadığı 90 dakikalık bir oyun değildir her zaman. İşte kanıtları!

Futbolun delicesine sevilen bir oyun olmasının en geçerli nedenlerinden biri her yerde, her koşulda oynanabiliyor olması. Top yoksa bir içecek kutusu ezilir, o maç yine yapılır!

Ancak futbol oyunu bazen çok farklı yerlere de gidebiliyor, bir alev topuyla, bir gladyatör edasıyla ya da buzun üstünde oynanabiliyor.

İşte oynamaya sadece Badi Ekrem’in cesaret edebileceği, futbolun en acayip 7 hali!

Apukurya

Nehir mi? Ne nehri?© Peter Macdiarmid/Getty

Nerede oynanıyor: Ashbourne, Birleşik Krallık

Acayiplik puanı: 8

Apukurya, Hristiyanlık inanışına göre büyük perhiz öncesindeki günlere verilen ad. Spordaki versiyonu ise gerçekten tuhaf! Bir top, binlerce insan ve yaklaşık 850 yıllık bir gelenek. Ortada bir top var evet, burası futbola benziyor. İki takım -aşağı yakanın takımı ve yukarı yakanın takımı- iki gün içinde, topu kasabanın diğer tarafına götürme savaşı veriyor. Topla birlikte kasabanın sonundaki değirmen taşına dokunan takım maçı kazanıyor.

Bataklık futbolu

Beyler top nerede?© Jeff J Mitchell/Getty

Nerede oynanıyor: Finlandiya

Acayiplik puanı: 6

Standart futbol fiziksel olarak fazla mı basit geliyor? Öyleyse bataklık futbolu aradığın tadı verebilir. Finlandiya’da ortaya çıkan bu oyun aslında önceleri daha çok askerler için yapılan bir güç testiymiş. Şimdilerde ise global bir oyuna dönüşmüş durumda. Öyle ki, bu oyunu oynayan 250 takım var ve her sene bir Dünya Kupası bile düzenleniyor.

Buz futbolu

Bu sahada fake yiyenin işi kötü!© Cancan Chu/Getty

Nerede oynanıyor: Çin

Acayiplik puanı: 7

Çin’in en büyük kış etkinliği Harbin Uluslararası Buz ve Kar Festivali’nin bir parçası olan bu oyunda sahaya çıkmak her yiğidin harcı değil. Mesela rabona vuruşu gibi şeyleri yaparken dikkat etmek lazım. Çünkü yerler gerçekten kayıyor! Tamamen buzla kaplı zeminin üzerinde oynanan futbol, en az oynayanlar kadar izleyenler için de eğlenceli.

Yanan top

Topu ayağınızda çok tutmayın...© Ulet Ifansasti/Getty

Nerede oynanıyor: Endonezya

Acayiplik puanı: 9

Endonezya, futboluyla ünlü bir ülke değil. Ama hindistan ceviziyle ünlü! Hal böyle olunca ikisini birleştirmeyi düşünmüşler ve ortaya bu oyun çıkmış. Dövüş sanatlarını da andıran oyunun başrolündeki hindistan cevizi ise bayağı yanıyor. Sen sen ol, evde deneyeyim deme.

Futgolf

Abanmak yok, teknik vur© Alex Grimm/Getty

Nerede oynanıyor: Almanya

Acayiplik puanı: 5

Eğer top tekniğim çok fazla ileri seviyede, 60 metreden attığım uzun pası forvetin kucağına gönderirim diyorsan işte sana göre bir futbol oyunu: Futgolf. Sergen’in ayağıyla basket attığı videoyu izleyip “ne var canım bunda!” dediysen eğer, o gizli yeteneğini bu oyunla ortaya çıkarabilirsin. Bilindik golf sporunun futbol topuyla oynandığı versiyon. Tabii delikler de o topa göre ayarlanmış, o kadar da değil!

Gladyatör futbolu

Spartaküs ekti mi maçı?© Justin Setterfield/Getty

Nerede oynanıyor: İtalya

Acayiplik puanı: 8

Calcio Storico, yani Gladyatör futbolu tam 400 yıllık bir geçmişe sahip. Burada futbol güzel bir oyun olmaktan çıkıp daha çok güç savaşına dönüşüyor. 27 sıkı savaşçı, Floransa’daki Piazza Santa Croce alanında dişe diş mücadele veriyor. Oyun, biraz boks, biraz güreşi andırıyor.

Robocup

Robotlar bizi ele geçirecek!© Barcroft Media/Getty

Nerede oynanıyor: Japonya

Acayiplik puanı: 9

Hayır hayır, gelecekten bahsetmiyoruz, söz konusu oyun bizzat 2016’da oynanıyor. Futbol oynamak için üretilen bu robotların şöyle programlandığını düşün: Hummels'insavunma yeteneği, Pirlo’nun pas becerisi,Neymar’ın da tekniği ve çabukluğu... Kulağa gerçekten acayip geliyor değil mi? Eğer teknoloji bu şekilde gelişmeye devam ederse gelecekte insanlardan oluşan bir takımı bile yenebilirler. Adamlar yapmış!

Yazar: Red Bull