İlk kez ulusala çıkma fikri oluştuğunda çok heyecanlanmıştım. Sonuçta kendi halimizde top oynuyorduk. Birileri çıkıp, "İstanbul'da canavar gibi takımlar var" deyivermişti işte.

Takımların canavarlığı umurumda değildi aslında. Beni asıl ilgilendiren daha çok insanın bu sahalara sığacak olmasıydı. Düşünsenize; acenteler, şirketlerle, eksperler servislerle maç yapıyor. Hem toprağa değiyoruz, hem sohbet ediyoruz.

Fakat nasıl yapacaktık?

Sektöre değil top oynatmak, bir araya getirmek bile zor işti. Sektörden tanıdığım abilerimize gittim. Iıhh dediler, hayal görme. Bu sektör bir araya gelmez.

Dernekçi abilerime gittim. Sonuçta ben kendi halinde bir acenteydim. Benim koskoca bir STK'm vardı. 
Dedim ki: Koca STK biladerim benim böyle bir hayalim var. Bizim sektör toplumu klasik toplaşmalardan sıkıldı, ayaklarını suya sokmak, spor, tatil falan yapmak istiyorlar. Hem de dertlerimizi sıkıntılarımızı daha kolay paylaşırız ha, ne dersiniz? Hadi yapalım şu işi dedim. Tabi koca STK öyle kolay kıpırdamaz ki. Daha önce birileri yapmak istedi bu işi başaramadı. Sen de yapamazsın, boşver. Aklıma sağır kurbağa geldi. Hani şu tepeye tırmanmaya çalışan. Sağır oldum. Benim kaybedecek zamanım yok, tırmanmam lazım.

Bir yerlerden başlamak gerekliydi. Aldık elimize telefonu, bulduğumuz şirket, acente, dernek ne varsa arıyoruz Mustafa'mla. Fakat bir türlü takım bulamıyoruz Antalya'ya getirecek.

TurAsist ile görüşürken Esra hanım dedi ki; Can Kantar'ın haberi var mı bu işten? Yook ama birazdan olacak.
Mustafa, Can abinin numarasını nerden buluruz bilader?
Bulduk  
Can abiyi sektörden takip ediyorum ama ne diyeceğim adama?
Neyse açmadı zaten, boşver.
Bir iki yenileme var onlara bakalım bari, bu iş olmayacak..

Akşam saat 16:00 civarlarıydı sanırım. Dükkanda müşteri var, yenilemelere de bakıyoruz bu arada. Telefon mutlu mutlu çaldı. Parlak ekranda Can Kantar, ekrana inat daha parlak yanıyordu. 
Laan olm Can Kantar arıyor.
Aç lan aç..

Müşterileri şaşkın bakışlarıyla dükkanda bırakıp işhanına çıktık.

"Can abi bir problemimiz var" ile başlayan görüşmemiz, medya sponsorluğu ile sonuçlandı.

Arkasından gelişmeler hız kazandı. Biz de çalışmalara hız verdik tabi. Tüm şirketlerimizin genel müdürlerine gönderilmek üzere davetiyelerimizi hazırlamaya başladık.

O esnada Sompo'dan bir mail aldık. Biz geliyoruz diyorlardı. Bizdeki coşkuya bak. Ofiste oturma izni için sigorta bekleyen Rus kızlar vardı. Onlara sarılmışız. Birlikte dans bile ettik iyi mi? Tabi ilk sigorta şirketimiz oluyor, normal sevinç.

Mustafa, ısrarla davetiyeleri tamamlamam konusunda baskı yapıyordu. Tamamladık, kargoladık ve fakat Mustafa iki gün sonra vefat etti.

Yoğun bronşit dediler, kalp krizi de var dediler. Ne halt ettilerse işte gitti dağ gibi adam.

Bir an bırakmayı düşündüm ama onun da emekleri vardı, boşa gidecekti. Şov devam etmeliydi bir şekilde. Tüm süreçte Generali Bölge Müdürü Şahali Aksoy yanımdaydı. Onun için devam etmelisin, dedi bana.

Ve ilk ulusal ligimizi Nisan 2016'da 12 takımın katılımı ile ve Generali Sigorta'nın destekleri ile gerçekleştirdik.

Sevinçleri, acıları ile güzel bir yola girmiş olduk böylece.

İlk ulusal 3. ligimiz çok büyük ilgi gördü ve sektörün dikkatini çekmeyi başardık. Ama henüz gidilecek çok yol vardı.

2017 yılında 5. ligimizin hazırlıklarına, sektör şirketlerimizin çatı kuruluşu TSB'nin ilgisi ile başladık. Böylece endüstrimizi bir araya getirme hedefimize biraz daha yaklaşmış olduk. Bu son ligimize, TSB genel sekreteri sayın Mehmet Akif Eroglu'nun, elit oyuncu olarak katılması da ayrı bir onur oldu bizim için.

Futbol basitliği ve her yerde yapılabilir olması itibariyle sevilen bir spor. Kitleleri bir araya getirme özelliği var. Antalya'mız da futbol açısından oldukça elverişli bir iklime ve tesislere sahip. Ancak takımlarımızın şehir dışından olması doğal olarak konaklama ihtiyacını doğuruyor.

Sigorta Sektör Ligi'nin, 5 yıldızlı otellerin doğal çim sahalarında düzenlenmesinde bizlere yardımcı olan, sporun coşkusunu ve eşsiz bir tatilin tadını aynı anda yaşamamızı sağlayan, Fanatic Tour'un sahibi Mehmet Hakan Onkur abimi de atlamamalıyım.

6. ligimizin arifesindeyiz ama halâ o ilk acemi ve amatör halimdeyim ve daha güzel şeyler yapmak için koşmak arzusundayım.

Biraz uzun bir yazı oldu farkındayım.  Artık bitireyim. SSL coşkusunu benimle birlikte yaşamak isteyenleri Ekim'de Antalya'ya bekliyorum.

O zamana kadar sağlıklı kalın.

Muhammet ERDOĞAN