SİGORTA SEKTÖR LİGİ FUTBOL TURNUVASI YÖNETMELİĞİ

A – GENEL HÜKÜMLER

1 – Bu yönetmelik, sigorta sektörü unsurları arasındaki mesleki dayanışmanın arttırılması ve çekişmeli yapılacak olan bir sporun kazançlarından sektör temsilcilerinin yararlanabilmesi amacıyla, turnuvanın bir düzen ve sistem içerisinde dostça, zevkli, adil ve dürüst oyun kuralları ile uygulanabilmesi için oluşturulmuştur.

2 – Yönetmelik, turnuvanın genel katılım ve uygulama kurallarını içerdiği gibi, uluslararası futbolun kurallarının yorumlanması ile maçlarda uygulanacak özel hükümleri de içermektedir. Yönetmelik her yıl yapılacak olan çim saha ve yıl içinde yapılacak halı saha turnuvası öncesinde Turnuva Komisyonu tarafından dönemsel bilgilerle güncelleştirilmekte ve yapılacak olan turnuvanın uygulama şartnamesi haline dönüştürülmektedir. Bu yönetmelik turnuva yürütme kurulu tarafından uygulanacaktır.

B – TURNUVAYA KATILMA ŞARTLARI

1 – Turnuvaya katılacak her takım, takımlarının hangi isim ile turnuvaya katılacağını, takımlarına dâhil ettikleri oyuncuların isimlerini, kimlik fotokopileri, sektör mensubu evraklarını (SGK kaydı, SEGEM Sertifikası, BES lisansı vb.) takım temsilcilerinin (kaptan) isimlerini, temsilcilerinin iletişim bilgilerini, turnuva katılım ücretlerini, 13.04.2018 tarihine kadar turnuva komitesine ulaştıracaktır.

Turnuva katılım ücreti  oyuncu başına, gecelik herşey dahil konaklamalı, çift kişilik odalarda 210 TL, 3 kişilik odalarda 205 TL ve tek kişilik odalarda 295 TL olup, konaklama 3 gece yapılacaktır. Konaklamasız dış katılım yapmak isteyen takımlar için katılım ücreti, 09:00 – 18:00 saatleri arasında KİŞİ BAŞI / günlük 120 TL olup belirtilen saat aralığı dışında tesisi kullanmak isteyen dış katılımcılar için kişi başı konaklama fiyatı geçerli olup, ekstra olarak ücretlendirilecektir. Havalimanı-Otel-Havalimanı transfer ücreti, takım başına 400 TL olarak ücretlendirilir.

Bu ücretler herşey dahil (alkollü) konaklama, hakem ücretleri, saha bedelleri, malzemelerin sağlanması ve ekip giderleri için alınmaktadır. Süresinde gerekli belgeleri sunmayan ve katılım ücretini ödemeyen takımlar turnuvaya alınmayacaktır.

2 – Takım kadroları sınırsız oyuncudan oluşturulabilir, maç kadroları 8 asil, 2 yedek oyuncudan oluşacaktır. Turnuva boyunca diğer takımlardan veya dışarıdan oyuncu transferi yapılamayacaktır.

3 - Takım kadroları sigorta paydaşı firma çalışanı ve/veya ortağı sporculardan oluşturulmalıdır. İstisnası: Her takım sektör dışından 1 (bir) oyuncuyu, 30 yaş üzeri olmak ve aktif futbol lisansı bulunmamak kaydıyla kadrosunda bulundurabilir. Sektör firmasında SGK kaydı bulunup aynı zamanda aktif ve lisanslı olarak futbol oynayan oyuncu bulunabilir. 

4 - Sigorta şirketleri, tüm oyuncularının SGK kayıtları, oyuncu acente ise yetki belgesi ve/veya levha kayıt numarası, acente personeli ise SEGEM ve SGK kaydı.

5 - Servisler, sigorta şirketi ile anlaşma belgeleri (en az iki şirket), oyuncularının SGK kayıtları.

6 - Gerçek kişi ve tüzel kişi acenteler birleşerek bir takım oluşturabilir.

7 - Dernekler, vakıflar, birlikler vb. oyuncularının meslek erbabı olduğuna dair belgelerini ve üyelik evraklarını.

8 - İçerisinde, sigorta ile ilgili şirket, birim, ekip vb. barındıran grup şirketleri, ortaklıklar, holdingler vb. grup şirketlerinden oyuncular ile lige katılabilir. Bu durumda ilgili oyuncuların eylemlerinden sigorta birim şirketleri sorumlu olacaktır. ( Bağlı holding, ortaklık, grup şirketine ait bordro ve SGK kaydı istenecektir)

9 - Bankalar, oyuncuların SGK kayıtları.

TÜM BELGE VE KADRO LİSTELERİ 13.04.2018 CUMA GÜNÜNE KADAR ORGANİZASYON KOMİTESİNE ULAŞTIRILACAKTIR. KOMİTE DEĞERLENDİRME SONUÇLARINI TAKIMLARA BİLDİRECEK VE LİG ESNASINDA KRİTERLERE UYGUN OLMAYAN OYUNCU İTİRAZI YAPILAMAYACAKTIR.

KADROLARINDA SEKTÖR DIŞINDAN, (KONTENJAN OYUNCU HARİÇ) OYUNCU BULUNDURDUĞU SONRADAN TESPİT EDİLEN TAKIMLAR DİSKALİFİYE EDİLİR.

10 - Lige kalifiye olan takımların oyuncuları turnuva sürecindeki tüm eylem ve işlemlerinden şahsen ve müteselsilen de takım olarak sorumludurlar. Muhtemel maddi, manevi ve cismani zararlardan dolayı  turnuva yürütme kurulunun hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır. 

C – TURNUVA TAKVİMİ

1 – Turnuva 20 Nisan 2018 Cuma günü BELLIS DELUXE HOTEL doğal çim sahalarında (Belek/Antalya) yapılacak açılış maçı ile başlayacaktır. Takımlar 2. ve 3. grup maçlarını 21 Nisan 2018 tarihinde yapacak ve 22 Nisan 2018 tarihinde eleme maçlarına geçilecektir. Lig 23 Nisan 2018 Pazartesi günü final ve 3.'lük maçı ile tamamlanacaktır. Bu sezon ilk kez olmak üzere 5.'lik ve 6.'lık maçları da yapılacaktır.

2 – Turnuvanın ve turnuvaya katılan tüm takımların maçlarını günlerini ve saatlerini gösteren fikstür, kura çekimi sonrası, iş bu yönetmeliğin ekinde tüm takım temsilcilerine sunulacaktır. Turnuva komitesi ilgili fikstüre göre sadece kura çekimi yapacaktır ve tüm takımlar çekilen kura neticesinde önceden belirlenen fikstüre uyacaklardır.

3 – Şampiyonluk maçının oynandığı gün kapanış ve ödül töreni düzenlenecek ve dereceye giren takımlara kupalar ve sponsorlardan ödüller verilecektir. Kura çekimi ve kapanış kokteyli maçların oynanacağı tesislerde yapılacaktır.

D – TURNUVA OYUN KURALLARI:

1 – Maçlar saha içinde 1 kaleci, 7 oyuncu olmak üzere 8 kişi olarak oynanacaktır. Yedek oyuncu sınırı 2'dir.

2 – Maçlarda, 2 yedek oyuncu dahilinde, değiştirme sayısına ilişkin kısıtlama ve oyundan (kırmızı kart ile ihraç hariç) değişerek çıkan oyuncunun tekrar oyuna girememesine dair kısıtlama bulunmamaktadır.

3 – Maçlarda taç kuralı, kaleciye pas yasağı kuralı uygulanacaktır.

4 – Maçlar, 25 dakikalık 2 devre halinde oynanacaktır. Devreler arası dinlenme süresi 5 dakika olacaktır.

5 – Turnuvaya katılan tüm takımlar, futbol maç kıyafeti olan bir örnek forma, şort ve konç ile sahaya alınacaktır. Takımlar asıl formalarına ek olarak kontrast renk ikinci bir takım forma bulundurmak zorundadır. Maç öncesi forma değişiklik kararı hakeme aittir. Maçlarda ayakkabı olarak sınırlama yoktur, ancak maçlar çim sahalarda oynanacağı için krampon tipi ayakkabılar tercih edilebilir. Çivili krampon diye tabir edilen profesyonel tip kramponlar kesinlikle yasaktır. Oyuncular tekmelik kullanmak zorundadır, tekmelik kontrolü seremoni öncesi hakem tarafından yapılacak, tekmeliksiz oyuncu oynatılmayacaktır.

6 – Maçlar TFF tarafından atanacak faal futbol hakemleri tarafından yönetilecektir.

7 – Kırmızı kart görerek oyundan ihraç edilen oyuncu kırmızı kart gördüğü eylem başkaca bir disiplin cezasını gerektirmiyor ise herhangi bir karara gerek kalmaksızın o maçta oynayamayacaktır. Sonraki maçta oynayabilir.

8 – Maç esnasında yedek oyuncular (2 oyuncu), yönetici veya takım antrenörleri, sınırları belirli, kendi takımlarına ait bölümde bulunacaklardır. 

9 – Maç hakemi maç sırasında oluşan gol, sarı kart, kırmızı kart gibi hususları takım listelerindeki oyuncuların sırt numarasına göre kaydedecek ve maç sonucunu netice kısmına yazacaktır.

11 – Maç öncesinde, maç sırasında ve maç sonrasında oluşan olaylar, kırmızı kartlara ilişkin raporlar ve yine takımlar tarafından yapılacak itirazlar, hakemin raporu doğrultusunda, "Turnuva Yürütme Kurulu” tarafından turnuva sonrası değerlendirilecek ve sonuca bağlanacaktır.

Turnuva esnasında mesleğine yaraşmayan ve sporculuk ile bağdaşmayan davranışlarda bulunan oyuncular turnuva yürütme kurulunca turnuvadan ihraç edilecektir.

12 - Turnuva sırasında maç içinde veya dışında hakemlere yönelik saldırı, küfür veya hakarette bulunan oyunculara ve olaylara ilişkin hakem veya gözlemci veya turnuva yürütme kurulu raporu gereği, turnuva yürütme kurulu tarafından yapılacak olan değerlendirme ile olaylarda kusurlu bulunan oyuncuların sonraki turnuvalara katılamamalarına dair yaptırım uygulanabilecektir.

13 – Fikstür,  20/04/2018 tarihinde yapılacak olan kura çekiminden sonra belirlenecek olup, tüm takımlar grup usulüne göre birbirleriyle oynayacak, grup maçları sonunda her gruptan çıkan ilk iki takım ile eleminasyon maçları yapılacaktır. Eleminasyon maçlarında beraberlik durumunda direkt seri penaltılara geçilir.

14 - Fikstüre göre önceden belirlenmiş olan maç saatinden itibaren 10 dakika içinde sahaya çıkmayan takım hükmen mağlup sayılacaktır.  Hükmen galibiyet skoru 3-0‘dır.

15 – Turnuva maçlarının oynanması anında veya saha sınırları içinde sayılan yerlerde oluşan her türlü sakatlıkta komitenin herhangi bir sorumluluğu yoktur. Turnuvaya katılan takımların temsilcileri ve oyuncuları, her türlü sağlık tedbirlerini almak ve sağlık sigortası yapmakla yükümlüdür.

16 - Turnuva komitesine yönelik fiili veya sözlü saldırılar diskalifiye sebebidir.

17 - Organizasyon komitesi, yönetmelik şartlarını, etkinlik programını, maçların oynanacağı sahaları, konaklamanın yapılacağı otelleri belirleme ve değiştirme hakkına sahiptir.

 

 E - PUAN USULÜ VE AVERAJ

 • Takımların belirlenmiş bir fikstür gereğince birbirleriyle karşılaşarak kazandıkları puandurumlarına göre derecelendirilmelerine “Puan Usulü Sistemi” ismi verilir. Buna göre, yapılan müsabakalarda kazanan takıma 3 (üç), berabere kalan takımlara 1 (bir) puan verilir ve
  kaybeden takıma ise puan verilmez.
  (2) “Müsabaka Statüleri”nde ve her sezon öncesinde yayımlanan “Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar”da aksi belirtilmediği sürece aşağıdaki sistemuygulanır:
  Puan usulü ile yapılan müsabakalar sonunda en fazla puan kazanan takım birinci, ondan sonra gelen ikinci ve devamı olarak sıralanır. Puanların eşitliği halinde aşağıda belirlenen sistem uygulanır.
 1. a) Aynı puana sahip takım sayısı iki ise;
  Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır,
  II. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)
  III. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puantajdaki gol averajına bakılır.
  IV. Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.
  V. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.
  VI. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maçlı eleme usulü uygulanacak bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.
  b) Aynı puana sahip takım sayısı üç veya daha fazla ise;
  I. Bu takımların birbirleriye oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.)
  II. Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.
  III. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa I. bentte belirtilen puan cetvelindeki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)
  IV. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır. 
  V. Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise genel puan cetvelindeki averaja bakılır.
  VI. Genel puan cetvelindeki averajlar eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.
  VII. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.
  VIII. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak kura çekimi neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

Turnuvaya katılan tüm takımlar ve oyuncuları ilgili katılım ile birlikte işbu yönetmeliği kabul etmiş sayılacaklardır. 

 

 

Instagram