SİGORTA SEKTÖR LİGİ FUTBOL TURNUVASI YÖNETMELİĞİ

A – GENEL HÜKÜMLER

1 – Bu yönetmelik, sigorta sektörü unsurları arasındaki mesleki dayanışmanın arttırılması ve çekişmeli yapılacak olan bir sporun kazançlarından sektör temsilcilerinin yararlanabilmesi amacıyla, turnuvanın bir düzen ve sistem içerisinde dostça, zevkli, adil ve dürüst oyun kuralları ile uygulanabilmesi için oluşturulmuştur.

2 – Yönetmelik, turnuvanın genel katılım ve uygulama kurallarını içerdiği gibi, uluslararası futbolun kurallarının yorumlanması ile maçlarda uygulanacak özel hükümleri de içermektedir. Yönetmelik yılda iki kez yapılacak olan konaklamalı çim saha turnuvası öncesinde Turnuva Komisyonu tarafından dönemsel bilgilerle güncelleştirilmekte ve yapılacak olan turnuvanın uygulama şartnamesi haline dönüştürülmektedir. Bu yönetmelik turnuva yürütme kurulu tarafından uygulanacaktır.

B – TURNUVAYA KATILMA ŞARTLARI

1 – Turnuvaya katılacak her takım, takımlarının hangi isim ile turnuvaya katılacağını, takımlarına dâhil ettikleri oyuncuların isimlerini, kimlik fotokopilerini, sektör mensubu evraklarını (İşe giriş bildirgesi, SGK kaydı, SEGEM Sertifikası, BES lisansı vb.), (şirket temsilcisi takım için, şirket İK yöneticisinin takım listesi altına kaşe imzalı onayı yeterlidir, oyuncunun personel olmaması İK yöneticisi sorumluluğundadır), takım temsilcilerinin (kaptan) isimlerini, temsilcilerinin iletişim bilgilerini, 20 Eylül 2019 tarihine kadar turnuva komitesine ulaştıracaktır. Takım oyuncularının ne şekilde oluşturulacağı aşağıdaki maddelerde belirtilmiştir.

Turnuva katılım ücreti, oyuncu başına, ultra herşey dahil konsept konaklamalı, çift kişilik odalarda 1980 TL, 3 kişilik odalarda 1884 TL ve tek kişilik odalarda 2964 TL olup, konaklama 4 gece yapılacaktır. 4 gece altında konaklama ve konaklamasız dış katılım yapılamayacaktır.


10. TSB Sigorta Sektör Ligi'ne katılabilmek için, 16 Ağustos 2019 tarihine kadar yukarıda belirtilen konaklama ücretlerinin %50'si ve 500 TL takım katılım ücretinin ödenmiş olması gerekmektedir.

Kayıt iptali durumunda otel/uçak/transfer vb. ücret iadesi yapılmayacaktır.

(Örnek hesaplama:  10 kişilik bir takımın çift kişilik odalarda toplam konaklama bedeli 19800 TL+500TL=20300 TL'dir. 

Havalimanı-Otel-Havalimanı transferleri ücretsiz olarak organizasyon tarafından sağlanacaktır.

2 – Takım kadroları sınırsız oyuncudan oluşturulabilir, maç kadroları 8 asil, 3 yedek oyuncudan oluşacaktır. Maç kadrosu, her maç öncesi ekibimiz tarafından takım kaptanlarından istenecek ve komiteye ibraz edilen takım listesi ile karşılaştırılacaktır. Turnuva boyunca diğer takımlardan veya dışarıdan oyuncu transferi yapılamayacaktır.

3 - Takım kadroları sigorta paydaşlarından oluşturulmalıdır (detaylar takip eden maddelerde). İstisnası: Her takım sektör dışından 1 (bir) oyuncuyu, aktif futbol lisansı bulunmamak kaydıyla kadrosunda bulundurabilir (TFF oyuncu sorgulaması yapılacaktır). Sektör firmasında SGK kaydı bulunup aynı zamanda aktif ve lisanslı olarak futbol oynayan oyuncu bulunabilir. 

4 - Sigorta ve emeklilik şirketi takımı, banka ve diğer kurumsal sektör şirketleri takımları için, şirket İK yöneticisinin, şirket antetli kağıdına yazılacak takım listesi altına kaşe ve imzalı onayı yeterlidir. Oyuncunun personel olmaması İK yöneticisi sorumluluğundadır. Şirket bünyesinde iki ay üzerinde yerleşik ve sürekli çalışan yazılım, teknik, inşaat vb. taşeron personel İK yöneticisi onayıyla takımda yer alabilir. Takım oyuncuları 2 (iki) ay ve üzerinde aynı kurumda çalışıyor olmalıdır.

5 - Servisler, sigorta şirketi ile anlaşma belgeleri (en az iki şirket), oyuncularının SGK kayıtları veya işe giriş bildirgelerini. Şirket ise, İK yöneticisinin ya da personel yetkilisinin şirket antetli kağıdına yazılacak takım listesi altına kaşe ve imzalı onayı yeterlidir. Bu durumda oyuncunun personel olmaması İK yöneticisi ya da personel yetkilisi sorumluluğundadır. Takım oyuncuları 2 (iki) ay ve üzerinde aynı kurumda çalışıyor olmalıdır.

6 - Gerçek kişi acenteler birleşerek bir takım oluşturabilir. Birleşme durumunda tüzel kişi acenteler müdür vasfına haiz oyuncusunu oynatmak zorundadır. Tüzel kişi acenteler ya da brokerler en fazla iki şirket birleşerek tek takım çıkartabilir. Ancak, her bir oyuncunun sektör mensubu olduğuna dair belge ibra edilmesi zorunludur. Bu belgeler işe giriş bildirgesi ya da SGK kaydı olmalıdır. Tek başına SEGEM sertifikası, BES lisansı kabul edilmeyecektir. Takım oyuncuları 2 (iki) ay ve üzerinde aynı tüzel kişi acentede çalışıyor olmalıdır. Kontenjan oyuncu haricinde sektör dışı oyuncu oynattığı tespit edilen takım diskalifiye edilir.

7 - Dernekler, vakıflar, birlikler vb. oyuncularının meslek erbabı olduğuna dair (gerçek kişi acente veye tüzel kişi acente müdürü) belgelerini (acentelik yetki belgesi, şirket müdürü olduğuna dair belge, STK'ya üyelik belgesi). Ayrıca, SSL katılım kararına dair karar defteri fotokopisini ve antetli kağıda katılımcı listelerini kaşeli imzalı olarak göndereceklerdir. STK'lar üye acentelerinde çalışan personeli, stajyeri, hizmetliyi vb. oynatamazlar.

8 - İçerisinde, sigorta ile ilgili şirket, birim, ekip vb. barındıran grup şirketleri, ortaklıklar, holdingler vb. grup şirketlerinden oyuncular ile lige katılabilir. Bu durumda ilgili oyuncuların eylemlerinden sigorta birim şirketleri sorumlu olacaktır. ( Bağlı holding, ortaklık, grup şirketine ait işe giriş bildirgesi, bordro ve SGK kaydı istenecektir). Takım oyuncuları 2 (iki) ay ve üzerinde aynı grupta çalışıyor olmalıdır.

9 - Bankalar, oyuncuların işe giriş bildirgeleri ya da SGK kayıtları. Takım oyuncuları 2 (iki) ay ve üzerinde aynı bankada çalışıyor olmalıdır.

TÜM BELGE VE KADRO LİSTELERİ 4 EKİM 2019 GÜNÜNE KADAR ORGANİZASYON KOMİTESİNE ULAŞTIRILACAKTIR. KOMİTE DEĞERLENDİRME SONUÇLARINI TAKIMLARA BİLDİRECEK VE LİG ESNASINDA KRİTERLERE UYGUN OLMAYAN OYUNCU İTİRAZI YAPILAMAYACAKTIR.

KADROLARINDA SEKTÖR DIŞINDAN, (KONTENJAN OYUNCU HARİÇ) OYUNCU BULUNDURDUĞU SONRADAN TESPİT EDİLEN TAKIMLAR DİSKALİFİYE EDİLİR VARSA KAZANDIKLARI DERECELER İPTAL OLUR.

C – TURNUVA TAKVİMİ

1 – Turnuva 9 Ekim 2019 günü Asteria Kremlin Palace Otel doğal çim sahalarında (Kundu/Antalya) yapılacak açılış maçı ile başlayacaktır. Takımlar 2. ve 3. grup maçlarını 10-11 Ekim 2019 tarihinde yapacak ve 11-12 Ekim 2019 tarihinde eleme maçlarına geçilecektir. Lig 12 Ekim 2019 günü final ve 3.'lük maçı ile tamamlanacaktır. Çıkışlar 13 Ekim 2019 saat 12:00'ye kadar yapılacaktır. Gruplarından çıkamayan takımlar, diledikleri boş saha ve zamanda dostluk maçı yapabilirler. 

2 – Turnuvanın ve turnuvaya katılan tüm takımların maçlarını günlerini ve saatlerini gösteren fikstür, kura çekimi sonrası, iş bu yönetmeliğin ekinde tüm takım temsilcilerine sunulacaktır. Turnuva komitesi ilgili fikstüre göre sadece kura çekimi yapacaktır ve tüm takımlar çekilen kura neticesinde önceden belirlenen fikstüre uyacaklardır.

3 – Şampiyonluk maçının oynandığı gün kapanış ve kupa seremonisi düzenlenecek ve dereceye giren takımlara kupalar ve sponsorlardan ödüller verilecektir. Kura çekimi ve kapanış kokteyli maçların oynanacağı tesislerde yapılacaktır.

D – TURNUVA OYUN KURALLARI VE CEZALAR:

1 – Maçlar saha içinde 1 kaleci, 7 oyuncu olmak üzere 8 kişi olarak oynanacaktır. Yedek oyuncu sınırı 3'tür. Maç öncesi görevli arkadaşlar maç kadrolarını ve oyuncu kimliklerini alacak, isimler takım ve otel konaklama listelerinden kontrol edilecek, uygun olmayan oyuncu kaptana bildirilecektir. Maçtan en az 15 dakika öncesinde kontroller için maç kadrosunun sahada bulunması zorunludur.

2 – Maçlarda, 3 yedek oyuncu dahilinde, değiştirme sayısına ilişkin kısıtlama ve oyundan (kırmızı kart ile ihraç hariç) değişerek çıkan oyuncunun tekrar oyuna girememesine dair kısıtlama bulunmamaktadır.

3 – Maçlarda taç kuralı, kaleciye pas yasağı kuralı uygulanacaktır.

4 – Maçlar, 25 dakikalık 2 devre halinde oynanacaktır. Devreler arası dinlenme süresi 5 dakika olacaktır. Maç sahaları 60x40 metre boyutlarında ve doğal çim zeminlidir.

5 – Turnuvaya katılan tüm takımlar, futbol maç kıyafeti olan bir örnek forma, şort ve konç ile sahaya alınacaktır. Takımlar asıl formalarına ek olarak kontrast renk ikinci bir takım forma bulundurmak zorundadır. Bu formaların görselleri turnuva tarihinden 15 gün önce komiteye iletilmek zorundadır. Komite maç öncesi, o maçta hangi formanın kullanılması gerektiğini takımlara bildirecektir. Maçlarda ayakkabı olarak sınırlama yoktur, ancak maçlar çim sahalarda oynanacağı için krampon tipi ayakkabılar tercih edilebilir. Çivili krampon diye tabir edilen profesyonel tip kramponlar kesinlikle yasaktır. Oyuncular tekmelik kullanmak zorundadır, tekmelik kontrolü seremoni öncesi hakem tarafından yapılacak, tekmeliksiz oyuncu oynatılmayacaktır. Kayarak müdahale kesinlikle yasaktır.

6 – Maçlar TFF tarafından atanacak faal futbol hakemleri tarafından yönetilecektir.

7 – Kırmızı kart görerek oyundan ihraç edilen oyuncu kırmızı kart gördüğü eylem başkaca bir disiplin cezasını gerektirmiyor ise herhangi bir karara gerek kalmaksızın o maçta oynayamayacaktır, sonraki maçta oynayabilir. Bu kuraldan olmak üzere direkt kırmızı kartla oyundan ihraç edilen oyuncu 100 TL para cezasına çarptırılır veya bir sonraki turnuvaya davet edilmez.

8 – Maç esnasında yedek oyuncular (3 oyuncu), yönetici veya takım antrenörleri, sınırları belirli, kendi takımlarına ait bölümde bulunacaklardır. Seyirciler kendilerine ayrılan alanda maçları takip edeceklerdir.

9 – Maç hakemi maç sırasında oluşan gol, sarı kart, kırmızı kart gibi hususları takım listelerindeki oyuncuların sırt numarasına göre kaydedecek ve maç sonucunu netice kısmına yazacaktır.

11 – Maç öncesinde ve maç sonrasında oluşan olaylar, "turnuva yürütme ve disiplin kurulları" tarafından turnuva sonrası değerlendirilecek ve sonuca bağlanacaktır. Maç esnasında ise tek yetkili hakemdir. Hakem kararları kesindir, itiraz edilemez.

Turnuva esnasında, öncesinde ve sonrasında mesleğine yaraşmayan ve sporculuk ile bağdaşmayan davranışlarda bulunan oyuncular turnuva yürütme kurulunca turnuvadan ihraç edilecektir. Otel ve spor tesisleri içerisinde, dışarısında yapılacak her türlü taşkınlık, fiili ve sözlü saldırı ayrıca yasal haklara saldırı kapsamında değerlendirilebilir.  !!! Lütfen telafisi güç durumlara düşmeyelim. Sportif birliktelik ile mesleki birlikteliği sağlamaya çalışan ligimizin devamlılığı için yardımcı olacağınıza inanıyoruz.

12 - Turnuva sırasında maç içinde veya dışında hakemlere yönelik saldırı, küfür veya hakarette bulunan oyunculara ve olaylara ilişkin hakem veya gözlemci veya turnuva yürütme kurulu raporu gereği, turnuva yürütme kurulu tarafından yapılacak olan değerlendirme ile olaylarda kusurlu bulunan oyuncuların sonraki turnuvalara ya da yapılacak tüm turnuvalara katılamamalarına dair yaptırım uygulanabilecektir.

13 – Fikstür, 09 Ekim 2019 tarihinde yapılacak olan kura çekiminden sonra belirlenecek olup, tüm takımlar grup usulüne göre birbirleriyle oynayacak, grup maçları sonunda her gruptan çıkan ilk iki takım ile eleminasyon maçları yapılacaktır. Eleminasyon maçlarında beraberlik durumunda direkt seri penaltılara geçilir.

14 - Maçına eksik oyuncu ile gelen takım en az 1 kaleci 5 oyuncu ile oyuna başlayabilir. Daha azı halinde, hiç gelmemesi durumunda ve maç başlama saatinden 10 dakika geç gelmesi durumunda karşılaşma hakem tarafından tatil edilir ve o takım 3-0 hükmen yenik sayılır. Ayrıca maç içinde bir takımın 3 kırmızı kart görüp 5 kişi kalması halinde o takım o anda galip bile olsa 3-0 hükmen yenik sayılır, rakip galipse o anki skor geçerli sayılır.

15 – Turnuva maçlarının oynanması anında veya saha sınırları içinde sayılan yerlerde oluşan her türlü sakatlıkta komitenin herhangi bir sorumluluğu yoktur. Turnuvaya katılan takımların temsilcileri ve oyuncuları, her türlü sağlık tedbirlerini almak ve sağlık sigortası yapmakla yükümlüdür.

16 - Turnuva komitesine yönelik fiili veya sözlü saldırılar diskalifiye sebebidir.

17 - Organizasyon komitesi, yönetmelik şartlarını, etkinlik programını, maçların oynanacağı sahaları, konaklamanın yapılacağı otelleri belirleme ve değiştirme hakkına sahiptir.

18 - Yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için lig komitesinin tek muhatabı takım kaptanıdır. Diğer oyuncu ve sair kişilerden gelen talepler dikkate alınmayacaktır.

19 - Kura çekiminin yapılacağı salona tüm takımlar kendi tek tip forma ya da eşofmanları ile gelecek ve grup halinde oturacaklardır.

20 - Lige kalifiye olan takımların oyuncuları, turnuva sürecindeki tüm eylem ve işlemlerinden şahsen ve müteselsilen de takım olarak sorumludurlar. Muhtemel maddi, manevi ve cismani zararlardan dolayı  turnuva yürütme kurulunun hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu tip durumlarda turnuva oteli yasal haklarını kullanabilir, organizasyon komitesi, olaya karışan takım ya da oyuncularını sonraki turnuvalardan men edebilir.

21 - Maça çıkmayan ve/veya takımını sahadan çeken takımlar komite kararı ile para cezasına çarptırılır veya bir sonraki turnuvaya davet edilmez. 

22 - *Maçlara kolye, yüzük ve saat vb. tehlikeli aksesuarla çıkılamaz. Siyasi, dini, sosyal vb. propaganda amacı taşıyan bayrak flama forma gibi ürünlerin kullanılması  yasaktır.

23 - Burada yazılı olmayan kurallar haricinde çıkacak her türlü anlaşmazlık halinde verilecek yazılı dilekçeye istinaden veya resen Tertip Komitesi yetkilidir.

 E - PUAN USULÜ VE AVERAJ

  • Takımların belirlenmiş bir fikstür gereğince birbirleriyle karşılaşarak kazandıkları puan durumlarına göre derecelendirilmelerine “Puan Usulü Sistemi” ismi verilir. Buna göre, yapılan müsabakalarda kazanan takıma 3 (üç), berabere kalan takımlara 1 (bir) puan verilir ve
    kaybeden takıma ise puan verilmez.
    (2) “Müsabaka Statüleri”nde ve her sezon öncesinde yayımlanan “Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar”da aksi belirtilmediği sürece aşağıdaki sistem uygulanır:
    Puan usulü ile yapılan müsabakalar sonunda en fazla puan kazanan takım birinci, ondan sonra gelen ikinci ve devamı olarak sıralanır. Puanların eşitliği halinde a gol averajı dikkate alınır. Gol averajı da eşitse daha çok gol atan takım üstün sayılır.

Turnuvaya katılan tüm takımlar ve oyuncuları ilgili katılım ile birlikte işbu yönetmeliği kabul etmiş sayılacaklardır. Takım kaptanı, takım ile iletişimde tek yetkilidir. Tüm itiraz, değerlendirme ve görüşmeler takım kaptanı ile yapılacaktır. Kaptanın yönetmeliği imzalaması ile kurallar tüm takımı bağlar. 

 

 

Maçlar biter, dostluklar bitmez. Sporun barış, dostluk ve kardeşlik olduğunu unutmayınız.